top of page

У Космачі та й на Маланки. (+Фото, Відео)

Гуцульське село Космач!

Славиться воно не тільки своєю вишивкою, ткацтвом, писанкарством, а також і традиційною «Меланкою». Святкування Маланки відбувається в переддень Старого Нового року (святого Василія Великого), 13 січня. Вечір цього дня називають Щедрий вечір. Свято оповите містикою і веселощами.

«Меланка» не залишить без уваги нікого - пустотливі «чортики» або інші непосидючі персонажі неодмінно розмалюють вас помадою, забруднять лаком для нігтів або навіть поб'ють сумкою ...

Ні в якому разі не займайте «Козу», яка може облити молоком з пляшки. Однак такі жарти і є своєрідною родзинкою дійства, адже перехожі та господарі із задоволенням спостерігають за такими баталіями і сміються так, що за животи хапаються.

"За давніми переказами, Меланка - красива дівчина, яка перебуває у світі мертвих, оскільки їй немає сенсу жити в людському світі. Але одного разу взимку Меланка таки прокинулася і вирішила навідатися в гості до людей. Вони їй щиро зраділи, однак потойбічні сили помітили зникнення красуні й забили тривогу. Щоб посланці з потойбічного світу не знайшли Меланку, люди зробили маски з обличчям цієї дівчини, це повинно було відвернути увагу шукачів і дозволити Меланці довше побути серед живих. Так і сталося. За цей час красуня закохалася в хлопця Василя, за якого і вийшла заміж. З тих пір наші предки щорічно відтворювали такий обряд, збереглася гарна традиція і до наших часів".

«Меланка» збирається дуже рано, щоб встигнути обійти усіх, хто бажає її впустити. Крім того, жителі Космача дуже гостинні, а тому вважають своїм обов'язком пригостити групу щедрівників.

Головними традиційними персонажами космацької «Меланки» є: Князь і Княгиня, Дідо і Баба, Ведмідь, Смерть, Чорт, Циган і Циганка, Пан і Пані, Жид і Жидівка, Лікар, Солдат і поліцейський. Звичайно, цими героями склад учасників не обмежується.

Маски, які люди роблять своїми руками, повинні насамперед мати художню, історичну цінність, бо відображають тих героїв, які є характерними для України.

Основного ватагу тут зовуть березою або ж депутатом. Його з року в рік обирають, голосуючи усім товариством. Як у парламенті! Той сумлінно готує усіх виконавців ролей, збираючи лицедіїв у себе вдома. З будинку господаря «Миланка» починає свій хід гуцульським селом і вступає туди, де її чекають.

«Миланку» в Космачі, як і в багатьох селах, не запрошують в будинок, а пригощають на вулиці. Колись «Миланку» також запрошували в оселю, однак, із-за надмірного бешкету, господарі вирішили пригощати її у дворі. Старшим щедривникам пропонують горілку або лікери, виготовлені за власними рецептами.

За цей час, поки увага господарів зосереджено на гостях або слуханні щедрівки, малі чортики» починають бешкетувати на дворі. Вони витягують сани, вози і швиденько ховають їх в інше місце або відвозять неподалік. Часто господарі можуть знайти втрачене ... на даху. Так-так, це одне з вподобаних «чортами» місць. І сміх і гріх: якщо з’явився чорт на даху – без шкоди не злізе! Знають секрети тих збиткувань лише «злі духи»: бува для того, щоб дим у димар не йшов, достатньо однієї пір’їни та чорної нитки, яку опускають у комин. Але усе це, звісно, різдвяні жарти.

Господарі вже навчені - після Меланії, якщо неможливо затопити піч, потрібно перевірити димар ...

Раніше в кожному із 32 присілків Космача була своя Миланка. Сьогодні Миланок зосталася лише половина, або й того менше.

— І це було тоді, коли нам колядувати чи щедрувати тодішній режим забороняв. Сьогодні це все відроджується завдяки шанувальникам народних традицій.

... До пізньої ночі на милані були чутні звуки бубна, баяна, скрипки та флоярки.


Comments


ГО "НАШ КОСМАЧ"
Рекомендовано для чтения
Поиск по тэгам
Тегов пока нет.
Следите за "Прямым эфиром"
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Google+ Basic Black
bottom of page