В селі Космач на Косівщині 22 січня відзначили День соборності живим ланцюгом.
22 січня 1919 року було проголошено Акт злуки УНР і ЗУНР
В Україні сьогодні, 22 січня 2016 р., відзначають День соборності. Це свято щорічно відзначається в Україні з 1999 року і присвечене дню проголошення Акта злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).
Проголошення злуки УНР та ЗУНР відбулося 22 січня 1919 року - у першу річницю IV Універсалу Української центральної ради (УЦР), який проголошує повну незалежність УНР.
Історія Дня Соборності України
Урочисті заходи щодо проголошення "Акту злуки" проходили на Софійській площі в Києві. На масовому вічі посол ЗУНР Лонгін Цегельський передав грамоту Національної ради ЗУНР "Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною" голові Директорії УНР Володимиру Винниченку. Актом об'єднання стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав на основі українських земель у складі Російської та Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українцівВтім, хоча об'єднання українських земель відбулося юридично та політично, державне об'єднання не відбулося. В умовах приходу до влади більшовиків військові командири ЗУНР і УНР продовжували відстоювати в першу чергу регіональні інтереси. В результаті 21 квітня 1920 року голова Директорії УНР Симон Петлюра підписав "Варшавський договір", згідно з яким ряд західних територій України відійшли до Польщі. З тих пір кордолни України ще неодноразово "вирівнювалися" зважаючи на геополітичні процеси і остаточно сформувалися лише у 1954 році.Все ж варто відзначити, що, незважаючи на свою недтривалість, проголошення Акту злуки стало могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самовизначення, становлення політичної нації. Адже це стало першим за 600 років реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.
Святкування Дня Соборності України
Одна з наймасштабніших акцій з нагоди Дня соборності України пройшла в 1990 році. 21 січня патріотичні сили організували "живий ланцюг" між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України. За різними оцінками, в акції брало участь від 0,5 до 3 мільйонів українців. "-В цій акції також брали участь кілька десятків Космачан. Цьго ж дня 21 січня 1990 року в Космачі біля будівлі Народного дому космачанами Петрованчуком і Наболотним вперше було встановлено синьо-жовтий прапор, який простояв два дні і був знятий невідомими особами." В кінці 2000-х років в Україні почали відроджувати традицію створення "живих ланцюгів", що символізують єдність українського народу. Зазначимо, з 30 грудня 2011 року указом тодішнього президента України Віктора Януковича святкування Дня соборності на офіційному рівні було скасовано. Замість нього був заснований День соборності та свободи України. Проте 13 листопада 2014 р. указом президента України Петра Порошенка свято було відновлено.В кінці 2015 р. Порошенко затвердив план святкування Дня соборності України у 2016 р., передбачивши, зокрема, проведення в Києві урочистостей за участю керівництва держави, представників центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, народних депутатів України, учасників антитерористичної операції, представників української діаспори, громадських об'єднань і релігійних організацій, діячів науки і культури; організацію відповідних урочистих заходів в інших населених пунктах України.
Джерело: http://www.rbc.ua/ukr/news/ukraine-segodnya-otmechayut-den-sobornosti-1453370951.html
Comments